Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /nfs/c07/h01/mnt/112575/domains/bogazicisultans.com/html/index.php:1) in /nfs/c07/h01/mnt/112575/domains/bogazicisultans.com/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php on line 62

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /nfs/c07/h01/mnt/112575/domains/bogazicisultans.com/html/index.php:1) in /nfs/c07/h01/mnt/112575/domains/bogazicisultans.com/html/wp-content/plugins/qtranslate/qtranslate_core.php on line 71
Tarihçe | SULTANS
SULTANS

Tarihçe

Ülkemizde Amerikan Futbolu ilk defa 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler arasında oynandı. Üniversite, okul dışından bir takımla ilk maçını 1988 yılında Amerikan Donanması  ile yaptı. O yıllarda bu spora okul içinden ilgi büyük olmasına rağmen rakip olmaması nedeniyle gelişemedi. 1992 yılında Amerikan Futbolu yaygınlaşmaya başladı. İki Türk takımı arasındaki ilk resmi maç, 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Spor Bayramı’nda Bogaziçi Elephants ile İstanbul Pistoflar arasında yapıldı ve Elephants in 28-0 galibiyetiyle sonuçlandı. Boğaziçi Elephants ismi daha sonra Boğaziçi Sultans olarak değiştirildi.

hurriyet-ilk-amerikan-fulbolu-sultans-1988

İzleyen yıllarda Hacettepe Üniversitesi, İTÜ, Marmara Üniversitesi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, vs. de amerikan futbolu takımlarını kurdular. Geçtiğimiz yıllarda bumtakımlar arasında bir çok turnuva yapıldı ve bu turnuvaların hepsi amerikan futbolunun temel gereksinimleri olan ekipmanlardan yoksun olarak oynanıyordu. Ekipmansız yıllarda  Boğaziçi Sultans uzun süre namağlup kaldı ve üst üste şampiyonluklar kazandı.

sportsfest

2001 yılından sonra takımlar ekipman almaya başladı ve böylece Amerikan Futbolu daha profesyonel bir yapı içine girdi. Bilkent Judges takımından sonra koruma ekipmanlarıyla oynamaya başlayan ikinci takım Boğaziçi Sultans oldu. İlk ekipmanlı karşılaşma da bu iki takım arasında 2001 yılı sonunda Ankara’da oynandı ve Sultans’ın 34-0 lık galibiyetiyle sonuçlandı.

ilk-ekipmanli-amerikan-futbolu-maci-2001

2002 ve 2003 yıllarında üniversiteler arası ligde mücadele eden Boğaziçi Sultans önce ikinci ardından da lig şampiyonluğu kazandı. 2004 ve 2005 sezonlarında ise Sultans doğu ve batı liglerinin ayrılmasıyla, UAFL adıyla anılan batı grubunda mücadele etti. Sultans bu ligde her iki sezonu da ikinci olarak tamamladı.

 2005 yılı itibariyle Amerikan Futbolu, Türkiye Beysbol Federasyonu altına girerek resmi bir kimlik kazanmıştır. Bunun neticesi olarak 2005-2006 sezonu spor kulübü olan  takımların mücadele ettiği bir lig olarak düzenlenmiştir. Boğaziçi 1896 Spor Kulübü bünyesinde amerikan futbolu branşının açılmasıyla buraya dahil olan takımımız ülkemizin ilk kulüpleşen takımı olma özelliğini de kazanmıştır. O yıl düzenlenen ilk resmi ligde, Türkiye şampiyonluğunu, İstanbul İnönü Stadı’nda oynanan finalde Ege Üniversitesi’ne üstünlük sağlayan Sultanlar kazanmıştır.

bogazici-ege-final-inonu-2006

2007 yılından itibaren kulüpler düzeyinde birinci ve ikinci lig olarak düzenlenen şampiyonaya ilave olarak Üniversite Sporları Federasyonu bünyesinde düzenlenen üniversiteler ligi şampiyonası ile daha da gelişmiş, kulüp ve üniversite takımı düzeyinde 40 a yakın takımın yer aldığı geniş bir camia halini almıştır.

Sultans ikinci finalini 2008-2009 sezonu sonunda İstanbul Vefa Karagümrük Stadı’nda İstanbul Cavaliers ile oynanmış, karşılaşma sonunda 22-20 galip gelerek iki yıl aradan sonra ligdeki ikinci şampiyonluğunu kazanmıştır.

Bir sonraki yıl ülke adına EFAF Challange Cup’a katılmış ve 2 adet Avrupa maçı oynamıştır. Bunların ilki Romanya’da Budapest Warriors’a karşı 46-0’lık galibiyetle sonuçlanmıştır. İkinci maçta ise Sırbistan temsilcisi Cacak Angel Warriors ile Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Spor Tesislerinde yapılan maç 8-8 beraber bitmiştir.

sultans-cacak2

2011 yılında Sultans kulüpler ligine Olimpik Akademi Spor Kulübü bünyesinde katılmaya başlamıştır.

2009-2012 yılları arasında kulüpler liginde iki yarıfinal, bir de final kaybederek şampiyonlukların kıyısından dönen Sultans bu dönemde 2011-2012 yılı Üniversiteler Ligi şampiyonluğunu kazanarak teselli bulmuştur.

2012-2013 sezonu Sultanların tekrar zirveye çıktığı, kulüpler şampiyonasını namağlup lider tamamladıktan sonra finalde ODTÜ Falcons önünde 39-23 galip gelerek üçüncü şampyonluğunu kazandığı yıl olmuştur. Sultans 8 yıldır düzenlenen resmi kulüpler liginde en çok şampiyonluk kazanan takım ünvanını da ele geçirmiştir.

sultans-sampiyonluk

2013-2014 kulüpler liginde normal sezonu birinci bitiren Koç Rams ile ikinci sırada bitiren Sultans finalde karşı karşıya gelmişlerdir. İlk yarısında 7-23 mağlup duruma düşen Sultans, karşılaşmanın ikinci yarısında harika bir geri dönüşle finali 30-23 kazanarak şampiyonluğa ulaşmış ve iki sezon üst üste kulüpler ligi şampiyonu olmuştur. Sultans ayrıca o yıl ilk kez düzenlenen IFAF Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil etmiştir.

2014-2015 sezonunda kulüpler liginde tıpkı öncesi sezon olduğu gibi finalde Koç Rams ile karşılaşan Sultans, 7-0 geriye düştüğü karşılaşmayı 7-10 kazanmıştır ve onuncu sezonu oynanan TAFL Kulüpler Ligi’nde üst üste üçüncü toplamda ise beşinci şampiyonluğunu elde etmiştir. Ayrıca Sultans ülkemizi ikinci kez IFAF Şampiyonlar Ligi’nde temsil etmiştir.